كانون جهادگران جهاد سازندگی
 

سه‌شنبه    01 بهمن 1398

 
 
اقتصاد مقاومتی و تولید - اشتغال
كانون جهادگران جهاد سازندگی
 

  حدیث روز  

امام علی علیه السلام :
خداوند هیچ کس را به چیزى همانند مهلت دادن به او، آزمایش نکرده است.
 

  تازه‌های سایت  

فرمانده شهید شجاع و متواضع، بزرگوار و مردمی سپاه قدس سپاه پاسدران انقلاب اسلامی

آگهی واگذاری تعدادی آپارتمان در شهر جدید پرند با قیمت و شرایط مناسب

نشست مدیرعامل کانون جهادگران جهاد سازندگی با رئیس محترم سازمان امور عشایر ایران

طرح ملی ابرار که با هدف بازمهندسی وضعیت راههای روستایی با رویکرد مدیریت جهادی در وزارت راه و شهرسازی در دست اجراست، مورد استقبال و حمایت کانون جهادگران جهاد سازندگی قرار گرفت.

امضای تفاهم نامه سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان و کانون جهادگران جهاد سازندگی

بیانیه کانون جهادگران جهاد سازندگی به مناسبت پنجم آذر سالروز تاسیس بسیج مستضعفین

مجمع عمومی فوق‌العاده و عادی کانون جهادگران جهاد سازندگی و همایش مدیران کانون استانها در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه 10و ۱۱ مهرماه سال ۱۳۹۸ در سالن آمفی تئاتر شهید مطهری مرکز آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار شد.

اطلاعیه برگزاری مجمع عمومی کانون جهادگران جهاد سازندگی

بیانیه بمناسبت چهلمین سالگرد اولین شهدای جهاد سازندگی

بیانیه مراسم تجدید میثاق با آرمان های حضرت امام خمینی ( قدس سره الشریف ) و شهیدان والا مقام و تجدید بیعت با مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای ( مدظله العالی ) به مناسبت چهلمین سالگرد تشکیل جهاد سازندگی و هفته جهادکشاورزی

 
بازگشت

نقش پشتیبانی و مهندسی جنگ در دفاع مقدس (28/02/1393)

بسمه تعالی

نقش پشتیبانی و مهندسی جنگ در دفاع مقدس

صدام بعثی در روز 26 شهریور 59 در جلسه ای فوق العاده ای مجلس ملی عراق حاضر شد و گفت: من در برابر شما اعلام می کنم که ما قرارداد ششم مارس 1975 را کاملاً ملغی می دانیم و شورای فرماندهی در این زمینه تصمیم خود را خواهد گرفت. این نطق صدام از فرستنده های رادیو تلویزیونی عراق ساعت 20:30 در تاریخ26/6/59 به صورت مستقیم پخش گردید.
پنج روز بعد یعنی 31/6/59 جمله ی گسترده ی نظامی خود را علیه ایران با 12 لشگر مسلح به مرزهای غربی، جنوب غربی و شمال غربی به طول بیش از یک هزار و سیصد کیلومتر شروع نمود. از هوا تا سر پل ذهاب و اسلام آباد و در جنوب تا پشت دروازه های اهواز و محاصره ی آبادان پیش رفت. شهرهای قصر شیرین، سرپل ذهاب، نفت شهر، هویزه، بستان، خرمشهر، و صدها روستا و بخش سقوط کرد و در کل بیش از چهارده هزار کیلومتر مربع از اراضی پنج استان خوزستان، ایلام، کردستان، باختران و آذربایجان غربی را به تصرف خود درآورد. مناطق مسکونی مراکز استان و شهرهای بزرگ ایران از جمله اهواز، باختران، ارومیه، تبریز، همدان، بوشهر، سنندج و غیره را مورد حملات هوایی قرار داد.
صدام در برابر چشم بینندگان تلویزیون حاضر شد و قرارداد الجزایر را پاره کرد و گفت: این قرارداد مربوط به زمانی است که ما ضعیف بودیم. در حال حاضر ما قوی هستیم و به این قرارداد نیازی نداریم.
در شرایطی که شهرها و اراضی جمهوری اسلامی ایران در اشغال صدام بود او در یک مصاحبه مطبوعاتی با خبرنگاران خارجی در حالی که مفاد منشور سازمان ملل متحد را سخره گرفته بود، گفت:
مردمی که درگیر جنگ می شوند باید نتایج آن را بپذیرند، پس چه گونه می شود به مردمی که شکست خورده اند بگویید این سرزمینتان؛ بفرمایید تحویل بگیرید!
مردم انقلابی جمهوری اسلامی ایران در برابر هجوم تجاوز کارانه به خروش آمدند و از سراسر کشور حرکتی عظیم انجام گرفت و مردم کوچه بازار، گروه گروه به سوی جبهه ها رفته و برای جنگ و دفاع آماده شدند؛ به گونه ای که حتی به کار گرفتن این نیروهای وسیع مردمی برای فرماندهان، مشکل و فکر تشکیل بسیج و منظم کردن آنان و تنظیم ارتش بیست میلیونی مطرح شدند.


نقش جهاد سازندگی در جنگ
وقتی حضرت امام (ره) فرمان تشکیل جهاد سازندگی را صادر فرمود، موجی عظیم به ساری عمق جامعه را تحت تأثیر قرار داد.
جهاد گام های آغاز را به کمک به روستاییان استوار نمود و فعالیتش را از سازندگی و به سازی کشور شروع کرد.
آری جهاد نامی آشنا برای مردم دشت و کوهستان، نامی دل آرام برای مردم کویر، هم نشینی دلسوز برای روستاییان و نوایی دل نشین به عمق درون همه ی انسان های پاک سرشت است.
این نهاد مقدس با داشتن جوانان مومن و فداکار و کم توقع، پس از 15 روز که از شروع جنگ می گذشت، اولین اکیپ ها از سراسر کشور را به سوی جبهه های غرب و جنوب اعزام کرد و در خطوط مقدم جبهه و پشت جبهه مستقر نمود و از همان لحظه ی استقرار فعالیتهای مستمر و دشمن شکن خویش را آغاز کرد.
حضور ایثارگران جهاد سازندگی به مثابه قطره ای دریای خروشان امت حزب الله در کلیه ی سنگرها و صحنه ها نبرد، تأثیر شگرفی در تقویت و حمایت جبهه ها و گشودن راه های جدید در دفاع و کوتاه نمودن دست متجاوزان داشت. به تدریج با سامان گرفتن نیروهای شرکت کننده در جنگ، حضور جهاد سازندگی در جبهه های نبرد. هر روز شکل مشخص تر و ابعاد دقیق تر و حساس تری پیدا می کرد. به لحاظ گستردگی فعالیتهای ایثارگران جهاد سازندگی، ارائه آمار و ارقام مشخص و دقیق از این فعالیت ها غیر ممکن است.
هر چند پشتیبانی و مهندسی جهاد در کلیه ی عملیات ها از ((ثامن الائمه)9 تا ((بیت المقدس 4))، خدمات شایان و شایسته ای نموده است، لیکن ما با در نظر گرفتن اجمال نویسی به ذکر پاره ای از تلاش های جهادگران در جنگ هشت ساله می پردازیم:
عملیات گسترده و پیروزمند والفجر 8 یک عملیات آبی – خاکی بی مانند بود. می توان به جرأت آن را یک جنگ مهندسی تمام عیار به شمار آورد که پیروزی های به دست آمده در این عملیات بی نظیر با برنامه ریزی دقیق و حساب شده و به کارگیری نیروهای متعهد و متخصص جهادگر و مردمی و تلاش پیگیر و شبانه روزی و خدمت بی شائبه ی فرزندان برومند پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد سازندگی با هماهنگی و وحدت و یکپارچگی نیروهای رزمی به وقوع پیوسته است. نخلستانها، باتلاق ها، نهرها،خاکریزها، جاده ها و پلها در سواحل شرقی اروند رود همواره نمایانگر و بازگو کننده ی تلاش و همت بی همانند سنگر سازان بی سنگری است که در دل شبهای تاریک، تنها در جهت رضای پروردگار و باء و نصرت اسلام و پاسداری از خون گلگون کفنان حماسه ساز و یاری سپاه توانمند اسلام در صحنه های رزم پر شکوه و دشمن شکن، هشتمین و الفجرشان را آراستند.
از همه مهمتر اروند پرخروش که در برابر نیروی ایمان و اراده توانا و همت بلند حماسه سازان تسلیم گشته و در مقابل ایستادگی و عزم راسخ آنان به تعظیم درآمده و مقدم عاشقان حق را برگرده ی خود پذیرا و در جهت پیروزی اسلام بر کفر به سرور و شادمانی پرداخته بود. در شبهای بی شماری همت و تلاش ساحل سازان بی سنگر را در زیر رگبار مسلسلهای فریب خوردگان به تماشا نشسته بود و باسرانگشت امواج بلند خود حدیث مقاومت و ایثار را در قالبی نوین به گوش ستارگان شب زمزه کرده و فضای عرصه ی پیکار را معطر ساخته بود.
این پیروزی عظیم، یعنی ساختن جبهه و تثبیت مواضع نه تنها تا کنون در هیچ یک از عملیات های سپاه اسلام در طول جنگ تحمیلی سابقه نداشته بود، بلکه بار دیگر توانایی های تخصصی پشتیبانی و مهندسی جنگ جهد سازندگی را به نمایش گذاشت و دنیا را به شگفتی و حیرت واداشت. احداث پل بزرگ ((بعثت)) بر روی رودخانه خروشان اروند و از ابتکار جهاد بود که از نظر فنی و موفقیت استراتژیک اهمیت ویژه ای داشت؛ و جز با الطاف خفیه ی الهی هیچ گاه میسر نبوده است.
عملیات کربلای (5) در شرایط زمانی و مکانی ای به وقوع پیوست که دشمن بعثی به هیچ وجه تصور آن را نمی کرد. در این منطقه عملیاتی، ارتش بعث به کمک کارشناسان نظامی خارجی و صرف هزینه های بسیار هنگفت، قویترین و مستحکم ترین خطوط دفاعی را ایجاد نموده بود. به طوریکه فرماندهان و سربازان بعثی با اطمینان از نفوذ ناپذیری این خطوط، آن را دژ ((استواری)) نام نهاده بودند. ایجاد انواع میدان های مین و سیم های خاردار و سنگرهای بتونی در بخش های خاکی منطقه و ایجاد دریاچه ها و باتلاق های مصنوعی با عمق کم، نه تنها نیروی پیاده، بلکه عبور قایق را نیز نا ممکن می ساخت، از جمله ای این موانع بود. در انتهای این آب گرفتگی ها و در ساحل خط دفاعی دشمن، دهها ردیف سیم خاردار و موانع خورشیدی و میدان های وسیع مین و سنگرهای دیده بانی کمین قرار داشت؛ و در پشت این موانع نیز دژ خاکی بزرگی به ارتفاع 5 الی 6 متر به عرض 10 متر احداث شده و یک کانال بزرگ سیمانی نیز داخل این دژ تعبیه گردیده بود. قابل توجه این که این موانع و خطوط دفاعی در پشت این دژ باز هم تکرار شده بود.
اما این خطوط عظیم دفاعی، با امدادهای غیبی خداوند، و با ایثارگری های رزمندگان اسلام و فرماندهی هماهنگ و قوی عملیات و اجرای طرح های پیچیده و عظیم عملیاتی و مهندسی – رزمی، که در واقع حاصل تجارب سال ها ایثارگری توأم با اخلاص و خلاقیت دلیر مردان خطه توحید بوده است، آن چنان با سرعت در هم ریخت که دشمن حتی تصورش را هم نمی کرد.
برای آن که واحدهای مهندسی – رزمی لشگریان اسلام نتوانند از تجارب قبلی خود، در این منطقه بهره بگیرند، رژیم بعث استحکامات و موانع و مواضع پدافندی خود را به نحوی طراحی نموده بود که از لحاظ مهندسی – رزمی سازماندهی جدیدی نیازمند بود.
در چنین شرایطی، گردان های پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد سازندگی در منطقه مستقر شده و در قبل از عملیات با انجام کارهایی از قبیل: تردد نیروهای رزمی، ترمیم و تعریض و شن ریزی را های مواصلاتی و هم چنین احداث صدها سنگر و دهها مقر و قرارگاه جهت استقرار نیروهای عمل کننده و سنگرهای توپخانه، ادوات، اورژانس و غیره منطقه را برای انجام عملیات آماده می کردند.
در حین عملیات نیز، جهادگران گردان های پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد سازندگی در زیر سخت ترین آتش دشمن جاده ها را جهت عبور وسائل نقلیه و امکانات مورد نیاز سپاهیان، درون آب گرفتگی ها تا خط مقدم دشمن امتداد داده و به جاده های تدارکاتی نیروهای بعثی وصل نمودند و در این عملیات بهترین و با تجربه ترین نیروهایش به شهادت رسیدند. این عمل در پشروی سپاه اسلام بسیار مؤثر بود. در این راستا باید از رانندگان کمپرسی در جابه جایی و حمل خاک و رانندگان لودر و بولدوزر که در زیر آتش شدید دشمن ایثارگرانه تلاش می کردند، یاد کرد.
علاوه بر این، سنگرسازان بی سنگر، پا به پای رزمندگان در عملیات پیش می رفتند و با دستگاه های لودر و بولدوزر، خود را به خاکریزهای دشمن – که هنوز سقوط نکرده بودند – رسانیده و خاکرزیها و دیگر موانع را می گشودند که در طول تاریخ جنگ تحمیلی بی سابقه و بی همانند بود.
هم چنین در حین عملیات، گردان های پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد در تمامی مراحل پیشروی ها قدم به قدم برای سپاهیان توحید، خاکریز عملیاتی احداث نموده و مکمل رزم بی امان برادران رزمنده شان بودند. بعلاوه طرح ها و ابتکارات فنی – مهندسی نوینی در حین عملیات به اجرا درآمد که شرح آن، در این مختصر نمی گنجد.
پس از انجام عملیات نیز، پاک سازی منطقه، تعمیرات ادوات محل مجروحان، احداث استحکامات برای جلو گیری از ضد حمله و ده ها فعالیت دیگر، وظایفی بود که ((سنگرسازان بی سنگر)) عاشقانه به انجام رساندند.

جهاد سازندگی با استعداد بیش از شش قرارگاه فرماندهی، چهار تیپ و 40 گردان پشتیبانی و مهندسی جنگ و 25 ستاد پشتیبانی استان با تجهیزات کامل و ماشین آلات و با پذیرش مسئولیت مهندسی جنگ در کلیه ی محورهای عملیاتی جنوب و غرب با اعزام 540 هزار نیروی جهادگر و با اهدای بیش از 3100 شهید و 21 هزار جانباز و 1100 آزاده نقش عظیمی در 8 سال دفاع مقدس ایفاء نموده است.

اقدامات جهاد سازندگی در دوران دفاع مقدس
-1جاده سازی عملیاتی – نفوذی و کوهستانی-ییش از 77325 کیلومتر
2شن ریزی بیش از 100000 کیلومتر
3-احداث انواع پل (نفررو، بشکه یی، لوله یی، آلمینیومی، قادری، بتنی) 28100 مورد
4-دژ مستحکم 540 کیلومتر
5-سنگرهای انفرادی و اجتماعی 151281 مورد
6-سنگرهای خودرو، مهمات، تانک و نفبر 22500 مود
7-ایجاد مواضع توپخانه – مقرهای توپخانه 664 مورد
8-احداث بیمارستان و اورژانس صحرایی 520 مورد
9-ایجاد سد خاکی – اسکله خاکی 1470 مورد
-10محوطه سازی و ایجاد قرارگاه های تاکتیکی و مقر گردان ه- پادگان ها 370300 متر مربع
11-ایجاد کانال نفررو 25710 متر
12-ایجاد کانال آب 94732 متر
13-سایت موشکی، سکوی ادوات نظامی و پدافند هوایی 903 مورد
14-احداث باند هلی کوپتر 56 مورد
15-احداث دکل دیدبانی 44 مورد
16-حمل و نقل مهمات، آب رسانی، آب پاش جاده یی15000 مورد
17-احداث حسینیه، نمازخانه و ایستگاه صلواتی 15000 مورد
18-احداث حمام صلواتی 1270 مورد
-19حفر چاه عمیق و نیمه عمیق26 مورد
20-احداث پاسگاه عملیاتی جهت ایجاد امنیت 15000 مورد
21-تعمیرات ادوات راه سازی جهاد – سپاه - ارتش 15700 مورد

كانون جهادگران جهاد سازندگی
حضرت امام (ره) و جهاد سازندگی    
مقام معظم رهبری و جهاد سازندگی    
فرهنگ و مدیریت جهادی    
تاریخ جهاد سازندگی    
جهاد سازندگی و دفاع مقدس    
جهادگران شهید    
معارف اسلامی    
تزکیه و خودسازی    
جهاد سازندگی و محرومیت‌زدایی    
معرفی طرح‌های بزرگ جهادی    
اخبار    
مقالات    
مصوبات هیأت مدیره    
معرفی شعب استانی    
اهم برنامه‌های کانون    
فصلنامه الکترونیکی کانون    
خاطرات    
کوتاه و خواندنی    
پیشنهادات و انتقادات    
پرسش و پاسخ    
آئین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها    
گالری عکس    
تصاویر برگزیده    
بولتن مطبوعات    

  ورود مدیران استان‌ها  

 

نام کاربری

 

کلمه رمز

  ورود مدیران قرض‌الحسنه استان‌ها  

 

نام کاربری

 

کلمه رمز

  جستجوی اعضاء  

 

کد ملی

كانون جهادگران جهاد سازندگی

 
   

info@kanoonejahadgaran.ir

 

كلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به كانون جهادگران جهاد سازندگی است